XIV 139

XIV 139

Sentences Index

A

B

C

D

E

F

H

I

L

M

N

O

R

S

T

V

W

Y

Questions & Analysis

Q: How do we say “For the world is changing, I feel it in the water, I feel it in the earth, I smell it in the air” in Quenya?

A: “An i Ambar ahyëa, felinyes nenessë, felinyes cemenessë, felin i olmë vistassë”

L: “For the World is changing, I feel it in the water, I feel it in the earth, I feel the odour in the air

Analysis

  • An = conj. & prep. “for” with the sense of because, explaining the reason.
  • i = def. article ‘the’
  • Ambar = n. World
  • ahyëa = ahya+[-ë-] = vb. to change+[the present tense affix]
  • felinyes = felë+{nyë}+[s] = vb. to feel+{subj. pronominal suffix ‘I’}+[obj. pronominal suffix ‘it’] = I feel it
  • nenessë = nén+[ssë] = n. water+[locative suffix] = in water
  • cemenessë = cemen+[ssë] = n. earth+[locative suffix] = in earth
  • felin = felë+{n} = vb. to feel+{subj. pronominal suffix ‘I’} = I feel
  • olmë = n. odour, smell. OBS.: There is no verb to smell in Quenya. So, the adaptation was made here meaning literally “to feel the odour”
  • vistassë = vista+[ssë] = n. air (as substance)+[locative suffix] = in air
Asked by:
Emily Carey
(54 Coirë 139)

Q: How do we say “Voir la vie en rose” in Quenya?

A: “Cenien i coivië mussë carnissë”

L: “(In order) to see life in soft red

Analysis

  • Cenien = cenë+{ië}+[n] = vb. to see+{gerund suffix}+[dative suffix] = “to see, in order to see.” Syntactically, this is one of the functions of gerund combined with dative case.
  • i = def. article ‘the’
  • coivië = n. life
  • mussë = adj. soft
  • carnissë = carnë+[ssë] = adj. red+[locative suffix] = in red. OBS.: Unfortunately, there is no attested word for color pink in Quenya, so I composed this adaptation literally meaning “soft red”
Asked by:
Valentina Majer
(50 Coirë 139)

Q: How do we say “I am who I am, I design my universe” in Quenya?

A: “Nanyë i nanyë, ontan ilúvenya”

L: “I am who I am, I create my universe

Analysis

  • Nanyë = ná+[nyë] = vb. to be+[full pronominal suffix ‘I’] = I am
  • i = def. article ‘the’ but also the rel. pron. ‘who’
  • ontan = onta+[n] = vb. to create, to beget+[pronominal suffix ‘I’] = I create
  • ilúvenya = ilúvë+[nya] = n. universe, whole, allness+[possessive pron. suffix ‘my’] = my universe
Asked by:
Eldarwen08
(45 Coirë 139)

Q: How do we say “I can see you” in Quenya?

A: “Polin cenital”

L: “I can see you

Analysis

  • Polin = polë+(i)+[n] = vb. to be able to, can+(aorist theme vowel)+[pronominal suffix ‘I’] = I can
  • cenital = cenë+(i)+{ta}+[l] = vb. to see+(infinitive connecting vowel)+{infinitive suffix when using objects}+[obj. pronominal suffix ‘you’] = see you
Asked by:
pwtbp
(43 Coirë 139)

Q: How do we say “Our truest life is when we are in dreams awake” in Quenya?

A: “Ananwa cuivielva ná írë nalvë cuivainë olorissen”

L: “Our truest life is when we are awake in dreams

Analysis

  • Ananwa = [an]+anwa = [superlative prefix]+adj. real, true, actual
  • cuivielva = cuivië+{lva} = n. life, awakening+{possessive pronominal suffix ‘inclusive our’}
  • ná = vb. to be
  • írë = conj. when (used only as conjunction, not in questions)
  • nalvë = ná+{lvë} = vb. to be+{pronominal suffix ‘inclusive we’} = we are. This inclusive we means the speaker and the listener(s) are part of ‘we’
  • cuivainë = cuiva+{aina}+[ë] = vb. to awake+{passive participle suffix}+[plural marker for adjectives] = adj. awake (composed through the passive participle of the verb)
  • olorissen = olos+[issen] = n. dream, vision+[locative plural suffix] = in dreams
Asked by:
Elthurin
(38 Coirë 139)

Q: How do we say “Inner strength” in Quenya?

A: “Mitya túrë”

L: “Interior strength

Analysis

  • Mitya = adj. interior, inner
  • túrë = n. strength, power, might, victory, mastery
Asked by:
APHuddleston
(35 Coirë 139)

Q: How do we say “El amanecer es siempre una esperanza para el hombre” in Quenya?

A: “I anarórë ná illumë estel i firyan”

L: “The sunrise is always hope for the human

Analysis

  • I = def. art. “the”
  • anarórë = n. sunrise
  • ná = vb. to be
  • illumë = adv. always
  • estel = n. hope, trust
  • firyan = firya+[n] = n. mortal, human+[dative suffix] = for the mortal, for the human
Asked by:
Garazi_Labaka
(31 Coirë 139)

Q: How do we say “Serenity” in Quenya?

A: “Sérë / Rainë”

L: “Peace / Harmony

Analysis

  • Sérë = n. peace, repose, rest
  • Rainë = n. peace, harmony (opposed to war)
  • OBS.: There is no word in Quenya for “serenity”, so the best we can get are the synonyms shown above.
Asked by:
StephFoshay
(29 Coirë 139)

Q: How do we say “Even more for less, everything just for nothing” in Quenya?

A: “Er amba misen, ilqua er muntan”

L: “Yet more for less, everything only for nothing

Analysis

  • Er = adv. only, but, still, yet, despite that
  • amba = adj. & n. more
  • misen = mis+[en] = adv. less+[dative suffix] = for less
  • ilqua = n. everything
  • muntan = munta+[n] = nothing+[dative suffix] = for nothing
Asked by:
Dimitris Bekiaridis
(24 Coirë 139)

Q: How do we say “Riddles in the dark” in Quenya?

A: “Sámarihtaror morniessë”

L: “Mindtwisters in the dark

Analysis

  • Sámarihtaror = sáma+rihta+(ro)+[-r] = n. mind+vb. to twist, to jerk, to twitch+(masculine agent suffix)+[plural marker] = “mindtwisters”
  • morniessë = mornië+[ssë] = n. darkness+[locative suffix] = in the dark.
Asked by:
Heloiza Carvalho
(16 Coirë 139)

Q: How do we say “Never say good-bye because saying good-bye means going away, and going away means forgetting” in Quenya?

A: “Ullumë á quetë namárië pan quetië namárië tana autië, ar autië tana umië enyalë”

L: “Never say farewell because saying farewell indicates going away, and going away indicates not remembering

Analysis

  • Ullumë = [Ú]+lúmë = [Prefix “not-, un-, in-]+time. = adv. never.
  • á = imperative particle.
  • quetë = vb. to say, to speak.
  • namárië = farewell, good-bye, bye.
  • pan = because, since.
  • quetië = vb. to say, to speak (gerund form) = saying, the saying.
  • tana = vb. to show, to indicate.
  • ar = conj. ‘and’.
  • autië = vb. to leave, to go away, to pass (gerund form) = going away, the going away.
  • umië = negative verb “not, no” (gerund form)
  • enyalë = vb. to remember, to recall. Together with “umië” = not remembering.
Asked by:
Babú Galvão
(12 Coirë 139)

Q: How do we say “Be not afraid of the Universe” in Quenya?

A: “Áva rucë Eällo”

L: “Do not fear (the) Universe

Analysis

  • Áva = imperative negative particle = Do not!
  • rucë = vb. to fear, to be afraid, to feel horror
  • Eällo = Eä+[llo] = Universe+[ablative suffix]. Ablative case is required by the verb rucë and the idea behind it literally means something like: ‘feel fear from something’
Asked by:
Kai Altair
(10 Coirë 139)

Q: How do we say “To strive, to seek, to find, and not to yield” in Quenya?

A: “Ricië, cestië, hirië, ar umië lavë”

L: “To strive, to seek, to find, and not to yield

Analysis

  • Ricië = ricë+[ië] = vb. to strive, to make effort, to try+[gerund suffix] = To strive or striving
  • cestië = cesta+[ië] = vb. to seek, to search+[gerund suffix] = To seek or seeking
  • hirië = hirë+[ië] = vb. to find+[gerund suffix] = To find or finding
  • ar = conj. and
  • umië = umë+[ië] = negative vb. no, not+[gerund suffix] = No to, not to.
  • lavë = vb. to allow, to grant, to yield. Gerund suffix is not applied here but in the negative verb as it works as an auxilliary.
Asked by:
selma_mjau
(7 Coirë 139)

Q: How do we say “Não peça conselhos aos elfos, pois eles dirão ao mesmo tempo não e sim” in Quenya?

A: “Áva canë asië quettar eldain, an quetuvantë ‘lá’ ar ‘ná’ imya lúmessë”

L: “Don’t ask for helpful words to elves, for they’ll say ‘no’ and ‘yes’ at the same time.

Analysis

  • Áva = negative imperative particle = ‘don’t!’
  • canë = vb. to ask for, to demand.
  • asië = asëa+(ië) = adj. beneficial, helpful, kind+(plural marker)
  • quettar = quetta+(r) = word+(plural marker). OBS.: There are no word for “advice” in Quenya, so the composition “helpful words” instead.
  • eldain = elda+[in] = elf+[dative plural suffix] = to elves
  • an = conj. & prep. “for”
  • quetuvantë = quetë+{uva}+[ntë] = vb. to say, to speak+{future suffix}+[pron. suffix “they”] = they will say
  • lá = adv. no, not
  • ar = conj. “and”
  • ná = interj. “yes”. Literally: “(it) is (so)”
  • imya = adj. same, identical, exact
  • lúmessë = lúmë+[ssë] = time+[locative suffix] = at time
Asked by:
WillianPropheta
(3 Coirë 139)

Q: How do we say “This is the work of Erunno” in Quenya?

A: “Sina i carda Erunnova”

L: “This (is) the deed of Erunno

Analysis

  • Sina = demonst. pron. “this”. Obs.: When used in this position, conjugating verb to be, you may omit the verb “ná” as it’s implicitly understood like in the sentence above.
  • i = def. art. “the”
  • carda = n. deed
  • Erunnova = Erunno+[va] = my name+[possessive suffix] = Erunno’s / of Erunno . You can substitute with any other name you like. I used my name just as an example.
Asked by:
benbenjidr
(70 Hrívë 139)

Q: How do we say “Erunno drew this picture” in Quenya?

A: “Erunno tuncë emma sina”

L: “Erunno drew this picture

Analysis

  • Erunno = my name. You can substitute with any other name you like. I used my name just as an example.
  • tuncë = past tense of vb. tucë = to draw
  • emma = n. picture
  • sina = demonst. pron. “this”. Obs.: This kind of pronoun always comes after the noun it’s referring to.
Asked by:
benbenjidr
(67 Hrívë 139)

Q: How do we say “Te amo, en alma, mente y cuerpo” in Quenya?

A: “Melinyel, fëa, órë ar hroassë”

L: “I love you, in soul, inner mind & body

Analysis

  • Melinyel = melë+{nyë}+[l] = vb. to love+{pron. suffix ‘I’}+[obj. pron. suffix ‘you’] = I love you
  • fëa = n. soul, spirit
  • órë = n. inner mind, heart
  • ar = conj. ‘and’
  • hroassë = hroa+[ssë] = n. body+[locative suffix] = in body. (Case declination is required only in the last element of an enumeration like this one. So no need to add ‘-ssë’ in soul and mind, just in the last word, body.) Syntactically, it works like this: [{soul, inner mind and body}+ssë]
Asked by:
ThereIsNoMilk_
(66 Hrívë 139)

Q: How do we say “The outer space, full of light, where the sea is reflected” in Quenya?

A: “I waiya, quanta calo, yassë i ëar ve cilintíressë ná”

L: “The outer air, full of light, wherein the sea like in mirror is

Analysis

  • I = def. art. “the”
  • waiya = n. envelope (especially when describing the Outer Ocean or Air that enveloped the world). So, in a sense, quite adequate for translating the idea of “outer space”
  • quanta = adj. full
  • calo = cala+[o] = n. light+[genitive suffix required by ‘quanta’ in order to obtain the expression ‘full of’]
  • yassë = ya+[ssë] = relative pron.+[locative suffix] = where, wherein
  • ëar = n. sea, ocean
  • ve = prep. as, like
  • cilintíressë = cilintír+[ssë] = n. looking-glass, mirror+[locative suffix] = “in the mirror, in a mirror”. Idiom used here to substitute the verb ‘to reflect’ as there’s no such verb in Quenya.
  • ná = vb. to be
Asked by:
Euge Blasco Pegue Bots
(65 Hrívë 139)

Q: How do we say “I love you until the end of time” in Quenya?

A: “Melinyel tenna lúmetta”

L: “I love you until the time-ending

Analysis

  • Melinyel = melë+[nyë]+{l} = vb. to love+[pron. suffix ‘I’]+{obj. pron. suffix ‘you’} = I love you
  • tenna = prep. until, up to, as far as
  • lúmetta = lúmë+metta = time+ending, end = the end of time
Asked by:
jqb667
(64 Hrívë 139)

Q: How do we say “No one can make me feel inferior without my consent” in Quenya?

A: “Úquen polë caritan felë antitta ú lavienyo”

L: “Nobody can make me feel tiniest without my allowing

Analysis

  • Úquen = {Ú}+quén = {Prefix “not-, un-, in-“}+n. person = noboby, no one, no person
  • polë = modal vb. “can, be able to”
  • caritan = carë+{ta}+[n] = vb. to make, to do+{infinitive extension}+[obj. pron. suffix “me”] = to make me
  • felë = vb. to feel, to have an emotion
  • antitta = [an]+titta = [intensive & superlative particle] = small, tiny, little
  • ú = adv. & prep. “without, destitute of”
  • lavienyo = lavië+{nya}+[o] = vb. to allow in gerund form+{possessive pron. “my”}+[genitive suffix required by the prep. ‘ú’] = my allowing, my permission
Asked by:
ofsimpletastes
(63 Hrívë 139)

Q: How do we say “Let it be” in Quenya?

A: “Nái”

L: “Let it be that

Analysis

  • Nái = special vb. theorized to be the imperative of vb. to be (Tolkien never made the whole conjugation of vb. to be clear). It is largely used with short vowel to express wish, also know as the nai formula. The long vowel counterpart is the etymological origin of “nai”
Asked by:
StephFoshay
(62 Hrívë 139)

Q: How do we say “The road goes ever on and on” in Quenya?

A: “I tië lelya vor vórimavë”

L: “The path goes ever continuously

Analysis

  • I = def. art. “the”
  • tië = n. path, road, course, direction, way
  • lelya = vb. to go
  • vor = adv. continually, ever
  • vórimavë = vórima+{vë} = adj. continuous, repeated, enduring+{adverbial particle like “-ly” in English} = continuously
Asked by:
Ashleigh Elizabeth Allen
(61 Hrívë 139)

Q: How do we say “After all, to the well-organized mind, death is but the next great adventure” in Quenya?

A: “Apa ilya, i laica sáman, fírië ná i hilyala túra lenda”

L: “After all, to the keen mind, death is the following big journey

Analysis

  • Apa = prep. “after” (when used in time relationships)
  • ilya = adj. & n. “all”
  • i = defin. art. “the”
  • laica = adj. keen, sharp, piercing
  • sáman = sáma+[n] = n. mind+[dative suffix] = to mind, for mind.
  • fírië = n. death, expiration
  • ná = vb. to be
  • hilyala = hilya+(la) = vb. to follow+(active participle suffix) = “following” in adjectival sense.
  • túra = adj. big, great, large
  • lenda = n. journey, quest, adventure
Asked by:
JennieAlexi
(60 Hrívë 139)

Q: How do we say “To be or not to be” in Quenya?

A: “Ná hya umë”

L: “To be or not to be

Analysis

  • Ná = vb. to be
  • hya = conj. “or” / n. “other thing”
  • umë = vb. negative “no, not”. Usually it’s used as an auxiliary in negative sentences. When by itself it means simply “to be not”
Asked by:
calummorris1993
(59 Hrívë 139)

Q: How do we say “And towers that were strong may fall down” in Quenya?

A: “Ar mindoni ya tulca né, atalta cé”

L: “And towers that strong were, may collapse

Analysis

  • Ar = conj. “and”
  • mindoni = mindon+(i) = tower+(plural marker) = towers
  • ya = relative pron. “that, which”
  • tulca = adj. firm, established, steadfast, strong, immovable
  • né = vb. to be (past) = was
  • atalta = vb. to fall in, to collapse
  • cé = particle indicating uncertainty like maybe, perhaps
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(58 Hrívë 139)

Q: How do we say “A blade that was broken be brandished” in Quenya?

A: “Maica i rácina né, mahtaina ná”

L: “Blade that broken was, wielded be

Analysis

  • Maica = n. blade, sword-blade
  • i = relative pron. “that, which, who”. It also means the definite article “the”
  • rácina = vb. to break (pass. participle) = broken
  • né = vb. to be (past) = was
  • mahtaina = vb. to wield a weapon, to fight, to handle, to deal with (pass. participle) = “wielded”
  • ná = vb. to be
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(57 Hrívë 139)

Q: How do we say “A king may yet be without crown” in Quenya?

A: “Aran er ce ú riéo ná”

L: “King still may without crown be

Analysis

  • Aran = n. king
  • er = adv. only, but, still, yet
  • ce = particle indicating uncertainty like maybe, perhaps
  • ú = adv. & prep. “without, destitute of”
  • riéo = rië+[o] = n. crown+[genitive suffix] = crown. The “ú” requires the use of genitive, though it doesn’t make any difference in the English meaning of the sentence.
  • ná = vb. to be
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(56 Hrívë 139)

Q: How do we say “Not all that have fallen are vanquished” in Quenya?

A: “Umis ilyë i alantier, turnë nar”

L: “It’s not all that have fallen, conquered are

Analysis

  • Umis = umë+(s) = vb. negative “no, not”+(pron. suffix “it”) = it is not
  • ilyë = adj. & n. “all”. (plural form). Also it may mean “each, every”.
  • i = relative pron. “that, which, who”. It also means the definite article “the”
  • alantier = {a}+lanta+[ië]+(r) = {perfect tense prefix}+vb. to fall down, to collapse+[perfect tense suffix]+(plural marker) = have fallen
  • turnë = turna+(ë) = passive participle of vb. to master, to conquer, to win+(plural marker) = conquered, mastered, won
  • nar = ná+(r) = vb. to be+(plural marker)
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(55 Hrívë 139)

Q: How do we say “Not all that is over is past” in Quenya?

A: “Umis ilya i vanwa ná, vanwië ná”

L: “It’s not all that gone is, past is.

Analysis

  • Umis = umë+(s) = vb. negative “no, not”+(pron. suffix “it”) = it is not
  • ilya = adj. & n. “all”. Also it may mean “each, every”.
  • i = relative pron. “that, which, who”. It also means the definite article “the”
  • vanwa = adj. vanished, lost, gone, dead, departed, past and over
  • ná = vb. to be
  • vanwië = n. past, past time
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(54 Hrívë 139)

Q: How do we say “All that is old does not wither” in Quenya?

A: “Ilya i yára ná, hesta lá”

L: “All that old is, withers not

Analysis

  • Ilya = adj. & n. “all”. Also it may mean “each, every”.
  • i = relative pron. “that, which, who”. It also means the definite article “the”
  • yára = adj. old, ancient.
  • ná = vb. to be
  • hesta = vb. to wither
  • lá = adv. no, not.
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(53 Hrívë 139)

Q: How do we say “All that is long does not last” in Quenya?

A: “Ilya i anda ná, voronwië harya lá”

L: “All that long is, lasting quality has not

Analysis

  • Ilya = adj. & n. “all”. Also it may mean “each, every”.
  • i = relative pron. “that, which, who”. It also means the definite article “the”
  • anda = adj. long
  • ná = vb. to be
  • voronwië = n. lasting quality, endurance.
  • harya = vb. to have, to own, to possess
  • lá = adv. no, not.
  • OBS: This is a poetic translation of the sentence, adapted to rhyme as far as it is possible in the strict Quenya grammar. In prose, this sentence would be absolutely different.
Asked by:
homovexedus
(52 Hrívë 139)

Q: How do we say “My weapon is love” in Quenya?

A: “Carmanya ná melmë”

L: “My weapon is love

Analysis

  • Carmanya = carma+{nya} = n. weapon, tool, helm+{poss. pron. ‘my’}
  • ná = vb. to be (conjugated in aorist) = is
  • melmë = n. love
Asked by:
Tianna Mignogna
(47 Hrívë 139)

Q: How do we say “Felicidade reinará” in Quenya?

A: “Alassë turuva”

L: “Joy will govern

Analysis

  • Alassë = n. joy, happiness, pleasure.
  • turuva = turë+{uva} = vb. to rule, to govern, to reign+{future suffix} = will reign
Asked by:
ninatangerina
(46 Hrívë 139)

Q: How do we say “No quiero que lleves de mí nada que no te marque” in Quenya?

A: “Umin merë mapal nillo munta ya umis harnatal”

L: “I don’t want you take from me nothing that doesn’t wound you

Analysis

  • Umin = umë+(n) = vb. negative “no, not”+(pron. suffix “I”)
  • merë = vb. to want, to wish, to desire
  • mapal = mapa+(l) = vb. to grasp, to seize, to take+(pron. suffix “you”)
  • nillo = ni+[llo] = pron. “me”+[ablative suffix] = from me
  • munta = pron. nothing
  • ya = rel. pron. “which, that”
  • umis = umë+(s) = vb. negative “no, not”+(pron. suffix “he, she, it”) = it doesn’t
  • harnatal = harna+{ta}+(l) = vb. to wound, to scar+{extended infinitive suffix}+(obj. pron. “you”) = wound you
Asked by:
Airdoggy
(45 Hrívë 139)

Q: How do we say “Life is an occasion, rise to it” in Quenya?

A: “Cuilë ná lú, ásen orta”

L: “Life is (an) occasion; to it, rise.

Analysis

  • Cuilë = n. life, being alive.
  • ná = vb. to be {conjugated in aorist} = is
  • lú = n. occasion, a time, moment
  • ásen = (á)+{se}+[n] = (imperative particle)+{obj. pron. ‘it’}+[dative suffix] = “to it” being attached to the imperative particle of the verb referred.
  • orta = vb. to rise, to lift up, to raise.
Asked by:
Erica Marie Counts
(44 Hrívë 139)

Q: How do we say “Control your emotions, control your feelings!” in Quenya?

A: “Á turë felmelyar!”

L: “Control your emotions (feelings)!

Analysis

  • Á = imperative particle
  • turë = vb. to conquer, to master, to control, to win.
  • felmelyar = felmë+{lya}+(r) = n. emotion, feeling+{poss. pronoun ‘your’}+(plural marker) = your feelings, your emotions.
  • OBS.: Emotions & feelings are synonyms. In Quenya, both words are rendered as ‘felmë’ derived from the verb ‘felë’ (to feel), without any kind of distinction between the two. So, that’s the reason for the shortened composition in comparison with the English version.
Asked by:
Elfosexistem
(43 Hrívë 139)

Q: How do we say “Regresa a mí, mi caballero, mi señor, a mis brazos que te añoran” in Quenya?

A: “Áninna entulë, roquenya, herunya, rancunyanta ya mailië nar len”

L: “To me come back, my knight, my lord, to my arms that lustful are for you

Analysis

  • Áninna = [á]+ni+{nna} = [imperative particle]+me+{allative suffix} = ‘to me’. The object, as well as another endings are always suffixed to the imperative particle “á”
  • entulë = [en-]tulë = [again, re-]+vb. to come = come back, return.
  • roquenya = roquen+(nya) = knight+(poss. pron. ‘my’)
  • herunya = heru+(nya) = lord+(poss. pron. ‘my’)
  • rancunyanta = ranco+(nya)+{nta} = arm+(poss. pron. ‘my’)+{allative dual suffix} = to my arms
  • ya = rel. pron. ‘that, which’
  • mailië = mailëa+(ië) = lustful+(plural marker)
  • nar = ná+(r) = vb. to be+(plural marker)
  • len = le+[n] = obj. ‘you’+[dative suffix] = for you
Asked by:
Ithildil
(40 Hrívë 139)

Q: How do we say “There and back again” in Quenya?

A: “Tassë ar entulë ata”

L: “There and come back again

Analysis

  • Tassë = adv. there
  • ar = conj. and
  • entulë = {en}+tulë = {again-, re-}+vb. to come = come back, return.
  • ata = adv. again
Asked by:
Patricia Alarcón
(37 Hrívë 139)

Q: How do we say “There is an infinity of stars in the sky, but there is only one in my heart: Cristina” in Quenya?

A: “Eä únótimë eleni ilwessë, mal ëa er órenyassë: Hristinna”

L: “There are numberless stars in the sky, but there is only (one) in my heart: Cristina.

Analysis

  • Eä = vb. there to be
  • únótimë = adj. numberless (plural form)
  • eleni = elen+[i] = star+[plural marker] = stars
  • ilwessë = ilwë+[ssë] = heaven, sky+[locative suffix] = in the sky
  • mal = conj. ‘but’
  • ëa = vb. there to be
  • er = adv. ‘only, only one’
  • órenyassë = órë+{nya}+[ssë] = heart, inner mind+{my}+[locative suffix] = in my heart
  • Hristinna = orthographic equivalent of Cristina in Quenya, following the same process of the name Hristo (Christ) which is found in the etymology of Cristina.
Asked by:
watzupdok
(35 Hrívë 139)

Q: How do we say “Si me ves en tus sueños, saludame y regalame un abrazo” in Quenya?

A: “Qui cenilyen olorilyassen, áni quetë aiya ar ánin anta méla mapalë”

L: “If you see me in your dreams, say me hi and give me affectionate grasp

Analysis

  • Qui = conj. “if”
  • cenilyen = cenë+lyë+n = vb. to see+you+me = you see me
  • olorilyassen = olos+lya+[ssen] = n. dream+your+[locative plural suffix] = in your dreams
  • áni = {á}+ni = {imperative particle}+me
  • quetë = vb. to say, to speak
  • aiya = interj. hi, hello, hail
  • ar = conj. “and”
  • ánin = {á}+ni+[n] = {imperative particle}+me+[dative suffix]
  • anta = vb. to give
  • méla = adj. loving, affectionate.
  • mapalë = mapa+(lë) = vb. to grasp, to hold+(abstract nouns suffix) = n. grasp, hold
Asked by:
Jesús_XuXoX
(30 Hrívë 139)

Q: How do we say “I serve the King” in Quenya?

A: “Nanyë arandur”

L: “I am king’s servant

Analysis

  • Nanyë = ná+[nyë] = vb. to be+[pronominal suffix ‘I’]
  • arandur = aran+(-ndur) = king+(nouns suffix meaning ‘servant of’
  • OBS: There is no verb ‘to serve’ in Quenya, but the suffix ‘-ndur’ is largely used to describe this idea. So, the sentence was rephrased but the meaning kept.
Asked by:
Mark Trimble
(26 Hrívë 139)

Q: How do we say “Become what you are” in Quenya?

A: “Á querë ya nalyë”

L: “Turn what you are

Analysis

  • Á = imperative particle
  • querë = vb. to turn (adaptation for “to become” as there is no such verb in Quenya)
  • ya = rel. pron. which, what, that
  • nalyë = ná+[lyë] = vb. to be+[pronominal suffix ‘you’]
Asked by:
julius
(20 Hrívë 139)

Q: How do we say “Center for Scientific Modelling” in Quenya?

A: “Endë Ingolëa Vávëa-Tanwen”

L: “Center (for) Scientific Alike-Device

Analysis

  • Endë = n. center, core, middle.
  • Ingolëa = Ingolë+(a) = n. Science/Philosophy+(vowel included to change the noun to an adjective ending in -ëa) = adj. scientific
  • Vávëa = adj. (con)similar, alike
  • Tanwen = Tanwë+(n) = n. construction, craft, thing made, device+(dative suffix) = For device. There are no words in Quenya related to model, copy, imitate or the like. The closest I could get was the idea of making something, a device alike.
  • OBS: Vávëa-Tanwë is hyphened (which is absolutely rare in Quenya) to emphasize the different nature of this particular composition. It doesn’t mean simply “a device that is alike to another”, it goes further than that in order to try reaching the English meaning of modelling.
Asked by:
Angel
(17 Hrívë 139)

Q: How do we say “I am an elven wizard” in Quenya?

A: “Nanyë eldarinwa Istar”

L: “I am elven Wizard

Analysis

  • Nanyë = ná+(nyë) = vb. to be+(pronominal suffix ‘I’)
  • eldarinwa = adj. elvish, elven
  • Istar = n. Wizard
Asked by:
Pc
(15 Hrívë 139)

Q: How do we say “One small step for man, one giant leap for mankind” in Quenya?

A: “Er titta vanta neren, er haura capië Firyain”

L: “One tiny walk for man, one huge leap for Mortals

Analysis

  • Er = cardinal “one” / adv. “only, one, alone, but, still”
  • titta = adj. tiny, small, little
  • vanta = n. walk / also the verb to walk
  • neren = nér+(en) = n. man+(dative suffix) = for man
  • haura = adj. huge
  • capië = vb. to jump in gerund form used as a noun.
  • Firyain = Firya+(in) = n. Mortals [an elvish name for mankind]+(plural dative suffix)
Asked by:
loustow
(11 Hrívë 139)

Q: How do we say “Whatever people say I am, that’s what I’m not” in Quenya?

A: “Aiqua queni quetir nanyë, tana umin”

L: “Whatever people say I am, that I’m not

Analysis

  • Aiqua = adj. steep / pron. if anything, whatever
  • queni = quén+[i] = n. person+[plural marker] = people
  • quetir = quetë+[r] = vb. to say, to speak+[plural marker]
  • nanyë = ná+(nyë) = vb. to be+(pronominal suffix “I”)
  • tana = dem. pron. “that”
  • umin = umë+(n) = negative verb+(pronominal suffix “I”)
Asked by:
Niall Doherty
(5 Hrívë 139)

Q: How do we say “Lurch” in Quenya?

A: “Rinca”

L: “Sudden move

Analysis

  • Rinca = n. twitch, trick, sudden move
Asked by:
Niall Doherty
(4 Hrívë 139)

Q: How do we say “Show no fear” in Quenya?

A: “Á tana lá caurë”

L: “Show no fear

Analysis

  • Á = imperative particle
  • tana = vb. to show, to indicate
  • lá = adv. no, not
  • caurë = n. fear
Asked by:
Tito Ludwig
(53 Quellë 139)

Q: How do we say “Lamento haberme dado cuenta tan tarde de lo mucho que te amo” in Quenya?

A: “Nyénan ya ecénien telwavë melinyel olë”

L: “I lament that I have seen late I love you much

Analysis

  • Nyénan = nyéna+(-n) = vb. to lament+(pronominal suffix “I”)
  • ya = rel. pron. which, what, that
  • ecénien = [e-]+cenë+{ië}+(-n) = [participle prefix]+vb. to see+{participle suffix}+(pronominal suffix “I”)
  • telwavë = telwa+(vë) = adj. late+(adverbial suffix equivalent to English “-ly”)
  • melinyel = melë+(nyë)+[-l] = vb. to love+(full pers. pronominal suffix “I”)+[obj. pronominal suffix “you”]
  • olë = adv. much. Derived from olya = adj. much
Asked by:
Airdoggy
(50 Quellë 139)

Q: How do we say “Filha da luz” in Quenya?

A: “Yendë Calo / Calaiel”

L: “Daughter of Light

Analysis

  • Yendë = n. daughter
  • calo = cala+(o) = n. light+(genitive suffix) = of light
  • Calaiel = cala+(-iel) = n. light+(matronymic suffix meaning “daughter”)
Asked by:
Guieemi
(45 Quellë 139)

Q: How do we say “First of all is the family” in Quenya?

A: “Minya ilyo ná i nossë”

L: “First of all is the family

Analysis

  • Minya = adj. prominent, conspicuous, eminent. Also num. first
  • ilyo = ilya+(o) = adj. & n. ‘all’+(genitive suffix) = of all
  • ná = vb. to be {Aorist tense}
  • i = def. art. ‘the’
  • nossë = n. clan, family, kin, people, nation
Asked by:
Chris Papadinis
(44 Quellë 139)

Q: How do we say “…And the story ends” in Quenya?

A: “…Ar i quenta telë”

L: “…And the story finishes

Analysis

  • Ar = conj. ‘and’
  • i = def. art. ‘the’
  • quenta = n. narrative, story
  • telë = vb. to finish (intransitive) {Aorist tense}
Asked by:
Nibenon Aphaderuion Nanwë Talandorion
(38 Quellë 139)

Q: How do we say “I will find strength in pain” in Quenya?

A: “Hiruvan túrë nwalmassë”

L: “I will find strength in pain

Analysis

  • Hiruvan = hirë+(uva)+[n] = vb. to find+(future suffix)+[pronominal suffix ‘I’] = I will find
  • túrë = n. mastery, strength, victory
  • nwalmassë = nwalma+(ssë) = n. pain+(locative suffix) = in pain
Asked by:
Tianna
(31 Quellë 139)

Q: How do we say “Istari, para a vitória eu irei e na eternidade ficarei” in Quenya?

A: “Istari, túrenna lelyuvan ar oialessë nauvan”

L: “Wizards, towards victory I’ll go and in eternity I’ll be

Analysis

  • Istari = n. wizards. Singular = istar.
  • túrenna = túrë+(nna) = n. mastery, strength, victory+(allative suffix) = to, towards victory
  • lelyuvan = lelya+(uva)+[n] = vb. to go+(future suffix)+[pronominal suffix ‘I’] = I will go
  • ar = conj. ‘and’
  • oialessë = oialë+(ssë) = n. eternity, everlasting age+(locative suffix) = in, at, on eternity
  • nauvan = ná+(uva)+[n] = vb. to be+(future suffix)+[pronominal suffix ‘I’] = I will be
Asked by:
Bruno
(29 Quellë 139)

Q: How do we say “Who would have known how bitter-sweet this would taste?” in Quenya?

A: “Man isintië manen sára ar lissë sina tyavuva?”

L: “Who has known how bitter and sweet this will taste?

Analysis

  • OBS: There is no Past Future Tense in Quenya. No verb was ever conjugated in this kind of tense by Tolkien himself. Of course, I could extrapolate and come up here with some Neo-Quenya versions of how to say that, but I would not stay true to the goal here which is doing nothing that cannot be truly attested in Tolkien corpora.
  • Man = int.pron. ‘who’
  • isintië = (i)+ista+[ië] = (participle prefix)+vb. to know+[participle suffix] = known. As you may realize, this verb has a irregular participle conjugation.
  • manen = int. pron. ‘how’
  • sára = adj. bitter
  • ar = conj. ‘and’
  • lissë = adj. ‘sweet’
  • sina = dem.pron. ‘this’
  • tyavuva = tyavë+(uva) = vb. to taste+(future suffix)
Asked by:
Willian Propheta
(25 Quellë 139)

Q: How do we say “Regrets and mistakes they’re memories made” in Quenya?

A: “Vanwanyérer ar loimar nantë enyalier carnë”

L: “Past-sorrows and mistakes they are remembrances made

Analysis

  • Vanwanyérer = vanwa+nyérë+(r) = lost, past, gone+sorrow+(plural marker) = n. past-sorrows. That’s the closest one can get to the rendering of ‘regrets’
  • ar = conj. and
  • loimar = loima+(r) = mistake+(plural marker) = n. mistakes
  • nantë = ná+(-ntë) = vb. to be+(they) = they are
  • enyalier = enyalië+(r) = vb. to remember in gerund form+(plural marker) = n. remembrances, memories.
  • carnë = carë+(-na)+[ë] = vb. to make, to do+(passive participle suffix)+[adjectival plural marker] = adj. made (verb turned to an adjectival sense)
Asked by:
Willian Propheta
(18 Quellë 139)

Q: How do we say “Nothing compares, no worries or cares” in Quenya?

A: “Munta sesta, lá caurer hya apier”

L: “Nothing compares, no fears or concerns

Analysis

  • Munta = pron. nothing
  • sesta = vb. to compare, to liken {Aorist}
  • lá = adv. no, not
  • caurer = caurë+(r) = n. fear+(plural marker)
  • hya = conj. or (There’s no ‘nor’ in Quenya, so ‘or’ must be used even when the sense is negative)
  • apier = apië+(r) = vb. to affect, to concern {Gerund form is used to obtain the noun “concern”}+(plural marker)
Asked by:
Willian Propheta
(14 Quellë 139)

Q: How do we say “Happiness only real when shared” in Quenya?

A: “Alassë er anwa írë ná etsataina”

L: “Joy only real when is shared

Analysis

  • Alassë = n. joy, happiness, pleasure
  • er = adv. only, but, still
  • anwa = adj. real, true, actual
  • írë = conj. when. Not the question word.
  • ná = vb. to be {Conjugation: Aorist}
  • etsataina = (et+sat)+[aina] = vb. (out+divide, apportion, distribute in portions)+[passive participle suffix] = “divided, shared, distributed” in an adjectival sense, that’s why passive participle conjugation)
Asked by:
Michereff
(11 Quellë 139)

Q: How do we say “Child of the Valar” in Quenya?

A: “Hína Valaron”

L: “Child of Valar

Analysis

  • Hína = n. child, kid
  • Valaron = Vala+(r)+[on] = Vala+(plural marker)+[genitive plural suffix, also considered as ‘ron’ altogether]
Asked by:
shanothaine
(7 Quellë 139)

Q: How do we say “When all is lost, hope remains” in Quenya?

A: “Írë ilya vanwa ná, estel lemya”

L: “When all lost is, hope remains

Analysis

  • Írë = conj. when. Not the question-word.
  • ilya = adj. & n. all
  • vanwa = adj. lost, gone, departed, vanished
  • ná = vb. to be (Conjugation: Aorist)
  • estel = n. hope
  • lemya = vb. to remain, to tarry (Conjugation: Aorist)
Asked by:
Carissa Boring
(4 Quellë 139)

Q: How do we say “Llévame siempre contigo” in Quenya?

A: “Áni colë illumë ólë”

L: “(me) Carry always with you

Analysis

  • Áni = (Á)+[ni] = (Imperative particle)+[obj. pron. ‘me’]
  • colë = vb. to bear, to carry.
  • illumë = adv. always {formed by Tolkien from the words: ilya+lúmë = all+time}
  • ólë = (ó-)+[le] = (prefix denoting ‘with, together with’)+[obj. pron. ‘you’]
Asked by:
Natali Gomez
(3rd Ender 139)

Q: How do we say “Child of the universe” in Quenya?

A: “Hína iluo / hína ilúvëo / hína Eö”

L: “Child of the allness / Universe

Analysis

  • Hína = n. child, kid
  • iluo = ilu+(o) = allness+(genitive suffix)
  • ilúvëo = ilúvë+(o) = allness+(genitive suffix). Ilu & ilúvë denotes ‘the whole’, everything in the universe including Eru, the Creator.
  • Eö = Eä+(o) = Universe+(genitive suffix). Eä denotes the Universe, everything that was created in it. It does not include Eru, the Creator.
Asked by:
anddontblink
(53 Yávië 139)

Q: How do we say “Rosario” in Quenya?

A: “Hyamala Firinga”

L: “Praying necklace

Analysis

  • Hyamala = hyama+(la) = vb. to pray + (active participle suffix). Active participle is a conjugation which “changes” the verb into an adjective.
  • Firinga = n. necklace (there is no word for ‘beads’ but to its synonym ‘necklace’, there is)
Asked by:
nachoherrera
(46 Yávië 139)

Q: How do we say “Coldplay” in Quenya?

A: “Ringa tyalië”

L: “Cold play

Analysis

  • Ringa = adj. cold, chilly
  • tyalië = n. play, sport, game
Asked by:
Ethan McFly
(40 Yávië 139)

Q: How do we say “Live long and prosper” in Quenya?

A: “Na cuina andavë ar na alya”

L: “Be alive long and be prosperous

Analysis

  • Na = vb. to be conjugated imperative form. (no particles with this irregular verb)
  • cuina = adj. alive
  • andavë = adv. of time, long
  • ar = conj. and
  • na = vb. to be conjugated imperative form
  • alya = adj. rich, prosperous, abundant, blessed
Asked by:
DeeAthena
(32 Yávië 139)

Q: How do we say “Leave today as if there is no tomorrow” in Quenya?

A: “Á auta síra ve qui ëa lá enwa”

L: “Leave today as if there is no tomorrow

Analysis

  • Á = imperative particle
  • auta = vb. to go away, to leave
  • síra = today
  • ve = prep. as, like
  • qui = conj. if
  • ëa = vb. there to be, to exist; conjugated in aorist.
  • lá = adv. no, not. Used extensively for negation in general, except when the negation is unavoidably attached to a verb.
  • enwa = tomorrow
Asked by:
Nikolas
(25 Yávië 139)

Q: How do we say “You’ve met with a terrible fate, haven’t you?” in Quenya?

A: “Evéliel aica umbar, ma úmiel velë?”

L: “You’ve seen terrible fate, haven’t you seen?

Analysis

  • Evéliel = (e-)+velë+[-ië]+{l} = (participle prefix)+vb. to see, in the sense of meeting+[participle suffix]+{personal pronoun: you} = You have seen, you have met.
  • aica = adj. dire, fell, terrible, sharp
  • umbar = n. fate, doom (also the name of a tengwa)
  • ma = interrogative auxiliar (almost like the function of do, does, did)
  • úmiel = umë+[-ië]+{l} = vb. “negative”, used as auxiliar for negative sentences+[participle suffix]+{personal pronoun: you} = you have not
  • velë = vb. to see, in the sense of meeting

Asked by:
LukeLang
(18 Yávië 139)

Q: How do we say “The sinister” in Quenya?

A: “I úmara”

L: “The sinister

Analysis

  • I = def. art. ‘the’
  • úmara = sinister
Asked by:
El Chango Rat-diactivo Siniestro
(12 Yávië 139)

Q: How do we say “Herald of storms” in Quenya?

A: “Tercáno raumoron”

L: “Herald of storms

Analysis

  • Tercáno = n. herald
  • raumoron = raumo+(r)+[on] = storm+(plural marker)+[genitive plural suffix]
Asked by:
LukeLang
(6 Yávië 139)

Q: How do we say “Hero Of Time” in Quenya?

A: “Callo lúmëo”

L: “Hero of time

Analysis

  • Callo = n. hero, noble man
  • lúmëo = lúmë+(o) = n. hour, time+(genitive singular suffix)
Asked by:
LukeLang
(72 Lairë 139)

Q: How do we say “Faithless is he who says farewell when the road darkens” in Quenya?

A: “Úvórima ná aiquen quetë namárië írë i tië morna querë imma”

L: “Unfaithful is whoever says farewell when the path dark turns itself

Analysis

  • Úvórima = (Ú)+vórima = (un-, in-, not-)+ adj. faithful, steadfast
  • ná = vb. to be. (Conjugation = Aorist singular)
  • aiquen = whoever, if anybody
  • quetë = vb. to say, to speak (Conjugation = Aorist singular)
  • namárië = interj. farewell, goodbye, bye.
  • írë = conj. when (only the subordinate conjunction, not the question word)
  • i = def. art. the
  • tië = n. road, path, way
  • morna = adj. dark, gloomy, sombre
  • querë = vb. to turn, to become
  • imma = reflex. pron. itself
Asked by:
JimAcrux
(62 Lairë 139)

Q: How do we say “Despair is only for those who see the end beyond all doubt” in Quenya?

A: “Estelórië ná er aiquenin cenir i metta ilya maquetië pella”

L: “Hopelessness is only for whoever see the end all questioning beyond

Analysis

  • Estelórië = estel+(lóra)+[ië] = n. hope+(ending ‘-less, without’)+[abstract noun ending] = hopelessness, synonym for despair.
  • ná = vb. to be. (Conjugation = Aorist singular)
  • er = adv. only, but, still.
  • aiquenin = aiquen+(in) = whoever+(dative plural suffix) = literally whoever+(for)
  • cenir = vb. to see (Conjugation = Aorist plural) = cenë+(r) = to see+(plural marker which changes the stem vowel to i)
  • i = art. the
  • metta = n. end
  • ilya = adj. & n. all, the whole; each, every, all of a particular group of things.
  • maquetië = maquetë+(ië) = vb. to ask+(gerund suffix) = n. question, questioning
  • pella = postp. beyond. That’s why the different word order. In Quenya, ‘beyond’ is not a preposition, but a postposition.
    Asked by:
    JimAcrux
    (56 Lairë 139)

Q: How do we say “Happy birthday, dear friend” in Quenya?

A: “Alassëa nosta, meldo”

L: “Joyous birthday, (dear) friend

Analysis

  • Alassëa = adj. joyous, happy
  • nosta = n. birth, birthday / v. to beget
  • meldo = n. friend (masculine form). Also the same root means “dear” as an adjective (melda), so in Quenya it’d be redudant to say ‘dear friend’. If it is your friend, it is dear to you. (elvish thinking)

    Asked by:
    ivominikowski
    (49 Lairë 139)

Q: How do we say “Strength through adversity” in Quenya?

A: “Túrë ter hrangië”

L: “Might through difficulty

Analysis

  • Túrë = n. mastery, might, power, victory, strength.
  • ter = prep. through (spatial or time relation) ‘through(out)’
  • hrangië = hranga+(ië) = adj. hard, difficult+(abstract nouns suffix)

Asked by:
ellecaps
(41 Lairë 139)

Q: How do we say “Stay beautiful, keep it ugly” in Quenya?

A: “Nai vanima, ásë harya úvanima”

L: “Be beautiful, have it ugly

Analysis

  • Nai = ná+(i) = verb to be+(conj. that). Nai = imperative form (also used for wishing)
  • vanima = adj. beautiful, fair
  • ásë harya = (á)+[së] {harya} = (imperative particle)+[obj.pron. it] {verb to have, to possess, to maintain, to keep}
  • úvanima = (ú)+vanima = (prefix ‘not-,un-,in-‘ denoting absence or lack of possession of thing or quality)+beautiful, fair.
Asked by:
ellecaps
(34 Lairë 139)

Q: How do we say “As mad as a hatter” in Quenya?

A: “Ve úsanar sívë tátatyaro”

L: “As unthinker as hatter”

Analysis

  • Ve = prep. as, like
  • úsanar = (ú)+sanar = (prefix ‘not-,un-,in-‘ denoting absence or lack of possession of thing or quality)+thinker, reflector
  • sívë = prep. as, like (longer variant used to introduce a comparison with something that is near to the point or thought of the speaker) Here tambë may be used as well.
  • tátatyaro = táta+(tyaro) = hat+(suffix denoting ‘doer, agent, actor’)
Asked by:
TehAceFire
(27 Lairë 139)

Q: How do we say “The shadow of death lies heavy on us” in Quenya?

A: “I nuruhuinë lumna messë”

L: “The death-shadow lying heavy on us”

Analysis

  • I = the
  • nuruhuinë = death-shadow
  • lumna = adj. lying heavy, oppressive / v. to be heavy, to lie heavy
  • messë = më+(ssë) = us+(locative suffix) = on us
Asked by:
z3louco2
(20 Lairë 139)

Q: How do we say “You are the prettiest and bravest elf on Earth” in Quenya?

A: “Nalyë i anvanima ar anhuorinqua eldaron Ardassë”

L: “You are the most beautiful and most courageous of the elves on Earth”

Analysis

  • Nalyë = ná+lyë = are+you
  • i = the
  • (an)+vanima = (superlative prefix)+beautiful
  • ar = and
  • (an)+huorë+[inqua] = (superlative prefix)+courage+[“-full” suffix]
  • elda(r)+[on] = elf+(plural marker)+[genitive plural suffix]
  • Arda+(ssë) = Equivalent of Earth+(locative suffix)
Asked by:
Rick_Jedi
(13 Lairë 139)

Do you want your request answered fast without waiting in line? CLICK!

Fast Line 101 Guide

Do you want more? MUCH MUCH MORE? Then click here!

X101 Guide

By

Q101Tight