XV 1

XV 1

Sentences index

A

B

C

D

E

H

I

K

L

N

S

T

W

Y

#

Questions & Analysis

Q: How do we say “Nevertheless she persisted” in Quenya?

A: “Ananta himnes”

L: “Notwithstanding she adhered”

Middle Earth Ready`C5#4# 9Gt5$£

Analysis

  • Ananta = conj. “and yet, but yet, notwithstanding, although”
  • himnes = himë+[ne]+{s} = vb. to adhere+[past suffix]+{pers. pron. suffix “he, she, it”}
Asked by:tq101
Jordana Fulton
(48 Coirë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Jordana had this request answered in 68 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

Ananta himnes 1Ananta himnes 2Ananta himnes 3Ananta himnes 4Ananta himnes 5Ananta himnes 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Two bodies, one heart. Two minds, one soul. We only part to meet again” in Quenya?

A: “Hroat, er enda. Indu, er fëa. Er Autammë vélien ata”

L: “(Two) bodies, one heart. (Two) minds, one soul. Only we pass to meet again”

Middle Earth Ready½7Y`C1= `V6 `V2#- `B2&= `V6 eF`C- `V6 .D1Et$: y~Vj%`V5 `C1E

Analysis

  • Hroat = hroa+[t] = n. body+[dual marker]
  • er = adv. one, only, just
  • enda = n. center, core, heart
  • Indu = indo+[u] = n. mind, state of mind, inner thought, mood+[dual marker]
  • fëa = n. soul, spirit
  • autammë = auta+[mmë] = vb. to pass, to leave, to go away+[pers. pron. dual “we”]
  • vélien = véla+[ië]+{n} = vb. to meet+[gerund suffix]+{dative case suffix}
  • ata = adv. again
Asked by:mt-button-small
Ethan Teed
(24 Coirë 1)
Instead of waiting in line for several weeks, Ethan had this request answered in 339 MINUTES with HUGE Tengwar fonts (perfect for tattoos) through Max Tattoo 360

Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 1Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 2Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 3Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 4Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 5Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 6Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 7Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 8Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 9Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 10Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 11Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 12Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 13Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 14Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 15Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 16Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 17Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 18Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 19Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 20Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 21Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 22Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 23Hroat er enda Indu er fëa Er autammë vélien ata 24

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “We all are who we were, and we all are who we become” in Quenya?

A: “Nalvë queni nelvë, ar nalvë queni olilvë”

L: “We are people we were, and we are people we become”

Middle Earth Ready5#jyR zR5% 5$jyR= `C6 5#jyR zR5% `NjTjyR

Analysis

  • Nalvë = ná+[lvë] = vb. to be+[pers. pron. inclusive “we”]
  • queni = quén+[i] = n. person, one+[plural marker]
  • nelvë = né+[lvë] = vb. to be past tense+[pers. pron. inclusive “we”]
  • ar = conj. “and”
  • olilvë = olë+[lvë] = vb. to become, to turn into another state, to come into being+[pers. pron. inclusive “we”]
Asked by:X101
Sina Riese
(13 Coirë 1)
Instead of waiting in line several months, Sina had this request answered in 97 hours with EXTRA features through X101

Nalvë quéni nelvë ar nalvë quéni olilvë

Tengwar Fonts choice:

Nalvë quéni nelvë ar nalvë quéni olilvë 1Nalvë quéni nelvë ar nalvë quéni olilvë 2

Q: How do we say “I am loved. I am worthy. I am enough” in Quenya?

A: “Nanyë melda. Nanyë valda. Nanyë fárëa”

L: “I am beloved. I am worthy. I am enough.”

Middle Earth Ready5#5Ì$ t$m#- 5#5$Ì yEm#- 5#5$Ì e~C7F`C

Analysis

  • Nanyë = ná+[nyë] = vb. to be+[pers. pron. “I”]
  • melda = adj. beloved, dear, loved
  • valda = adj. worthy
  • fárëa = adj. enough, sufficient
Asked by:tq101
Aolani George
(7 Coirë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Aolani had this request answered in 56 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

Nanyë melda Nanyë valda Nanyë fárëa 1Nanyë melda Nanyë valda Nanyë fárëa 2Nanyë melda Nanyë valda Nanyë fárëa 3Nanyë melda Nanyë valda Nanyë fárëa 4Nanyë melda Nanyë valda Nanyë fárëa 5Nanyë melda Nanyë valda Nanyë fárëa 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Courage divinity emotion intellect physicality” in Quenya?

A: “Huorë valassë felmë handelë tuo”

L: “Courage divinity emotion intellect physical strength”

Middle Earth Ready9M`N7F yEj#,F eFjt$ 9C2$j$ 1U`N

Analysis

  • Huorë = n. courage
  • valassë = n. divinity
  • felmë = n. emotion, feeling, impulse
  • handelë = n. intellect
  • tuo = physical strength
Asked by:mt-button-small
Niko Pianka
(57 Hrívë 1)
Instead of waiting in line for several months, Niko had this request answered in 294 MINUTES with HUGE Tengwar fonts (perfect for tattoos) through Max Tattoo 360

Huorë valassë felmë handelë tuo 1Huorë valassë felmë handelë tuo 2Huorë valassë felmë handelë tuo 3Huorë valassë felmë handelë tuo 4Huorë valassë felmë handelë tuo 5Huorë valassë felmë handelë tuo 6Huorë valassë felmë handelë tuo 7Huorë valassë felmë handelë tuo 8Huorë valassë felmë handelë tuo 9Huorë valassë felmë handelë tuo 10Huorë valassë felmë handelë tuo 11Huorë valassë felmë handelë tuo 12Huorë valassë felmë handelë tuo 13Huorë valassë felmë handelë tuo 14Huorë valassë felmë handelë tuo 15Huorë valassë felmë handelë tuo 16Huorë valassë felmë handelë tuo 17Huorë valassë felmë handelë tuo 18Huorë valassë felmë handelë tuo 19Huorë valassë felmë handelë tuo 20Huorë valassë felmë handelë tuo 21Huorë valassë felmë handelë tuo 22Huorë valassë felmë handelë tuo 23Huorë valassë felmë handelë tuo 24

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “A light in the darkness” in Quenya?

A: “Cala i morniessë”

L: “Light in the darkness”

Middle Earth ReadyaEjE `B t^65%`V,R

Analysis

  • Cala = n. light
  • i = def. art. “the”
  • morniessë = mornië+[ssë] = n. darkness+[locative case suffix]
Asked by:tq101
Nicole Smith
(55 Hrívë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Nicole had this request answered in 59 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

Cala i morniessë 1Cala i morniessë 2Cala i morniessë 3Cala i morniessë 4Cala i morniessë 5Cala i morniessë 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “You did well” in Quenya?

A: “Carnel mai”

L: “You did well”

Middle Earth ReadyaE65$j tlE

Analysis

  • Carnel = carë+[ne]+{l} = vb. to do, to make, to build, to produce+[past suffix]+{pers. pron. “you”]
  • mai = adv. “well”
Asked by:tq101
Madeleine Stråhle
(32 Hrívë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Madeleine had this request answered in 84 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

You did well 1You did well 2You did well 3You did well 4You did well 5You did well 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Dreamy heart. Dreaming heart. First pacemaker raccoon” in Quenya?

A: “Olórëa enda. Olosta enda. Minya cirimavoitë yo rangatyaro “

L: “Dreamy heart. Dreaming heart. First havingcuttinghands with pacedoer”

Middle Earth Ready`Nj~N7R`C `V2#- `Nj^81E `V2#- t%5#Ì aT7Tt#ylY1R hÍY 7Es#1EÎ7Y

Analysis

  • Olórëa = adj. dreamy, dreaming
  • enda = n. heart (metaphorical)
  • olosta = adj. dreamy, dreaming
  • Minya = ord. first
  • cirimavoitë = cirissë+mavoitë = n. gash, slash, cut+adj. having hands. OBS.: Composed according to the word raccoon etymology which comes from Algonquian “arocoun” meaning “he scratches with the hands”
  • yo = prep. “with”
  • rangatyaro = ranga+tyaro = n. pace+n. agent, doer, maker
Asked by:X101
Isabel Kumher
(50 Quellë 1)
Instead of waiting in line several months, Isabel had this request answered in 67 hours with EXTRA features through X101

Olórëa enda Olosta enda Minya cirimavoitë yo rangatyaro

Tengwar Fonts choice:
Olórëa enda Olosta enda Minya cirimavoitë yo rangatyaro 1Olórëa enda Olosta enda Minya cirimavoitë yo rangatyaro 2
Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Be here now” in Quenya?

A: “Nai nauval sissë ar sí”

L: “May you be here and now”

Middle Earth Ready5lE 5.EyEj iT,F `C6 8~B

Analysis

  • Nai = mod. vb. “may” used in wish constructions.
  • nauval = ná+[uva]+{l} = vb. to be+[future suffix]+{pers. pron. “you”]
  • sissë = adv. here
  • ar = conj. “and”
  • sí = adv. now
Asked by:tq101
Randy Cruz
(34 Quellë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Randy had this request answered in 101 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

Nai nauval sissë ar sí 1Nai nauval sissë ar sí 2Nai nauval sissë ar sí 3Nai nauval sissë ar sí 4Nai nauval sissë ar sí 5Nai nauval sissë ar sí 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Hell yeah” in Quenya?

A: “E ná”

L: “Indeed yes”

Middle Earth Ready`V 5~C

Analysis

  • E = interj. “indeed”
  • ná = interj. “yes”
Asked by:FF
Katelynn Hunter
(17 Quellë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Katelynn had this request answered in 20 hours through FAST LINE

E ná

Tengwar Fonts choice:
green-elven
Green-elven

Q: How do we say “Big brother protector” in Quenya?

A: “Túra toron varno”

L: “Great brother protector”

Middle Earth Ready1~M7E 1H7H5 yE65^

Analysis

  • Túra = adj. great, big
  • toron = n. brother, natural brother
  • varno = n. protector, guardian
Asked by:FF
Kyla Bergen
(9 Quellë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Kyla had this request answered in 59 hours through FAST LINE

Túra toron varno

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Love, that crack in time, before and after which, everything occurs” in Quenya?

A: “Melmë, ciris tana lúmessë, nó ar apa ya, marta ilyan”

L: “Love, crack that in time, before and after which, it happens to everything”

Middle Earth Readyt$jt$= aT7T£ 1E5# j~Mt$,F= 5~N `C6 `CqE hÍE= t#61E `BjE´5

Analysis

  • Melmë = n. love
  • ciris = n. crack, cleft
  • tana = demons. pron. “that”
  • lúmessë = lúmë+[ssë] = n. time+[locative case suffix]
  • nó = adv. of time “before”
  • ar = conj. “and”
  • apa = adv. of time “after”
  • ya = rel. pron. “that, which”
  • marta = impers. vb. “to happen, to chance, to occur”
  • ilyan = ilya+[n] = adj. & n. “all, everything, whole, each”+[dative case suffix]
Asked by:X101
Jonathan Wilson
(5 Quellë 1)
Instead of waiting in line several months, Jonathan had this request answered in 70 hours with EXTRA features through X101

Melmë ciris tana lúmessë nó ar apa ya marta ilyan

Tengwar Fonts choice:
green-elven
Green-elven

Melmë ciris tana lúmessë nó ar apa ya marta ilyan HUGEMelmë ciris tana lúmessë nó ar apa ya marta ilyan HUGE 2

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Do it anyway” in Quenya?

A: “Ásë carë ve cilmelya”

L: “Do it as your choosing”

Middle Earth Ready~CiF aE7F yR aTjt$jE´

Analysis

  • Ásë = á+[se] = imperative particle+[obj. pron. “him, her, it”]
  • carë = vb. to do, to make, to build, to produce
  • ve = prep. “as, like”
  • cilmelya = cilmë+[lya] = n. choosing+[poss. pron. “your”]
Asked by:tq101
Kara Rowley
(54 Yávië 1)
Instead of waiting in line several weeks, Kara had this request answered in 89 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

Ásë carë ve cilmelya 1Ásë carë ve cilmelya 2Ásë carë ve cilmelya 3Ásë carë ve cilmelya 4Ásë carë ve cilmelya 5Ásë carë ve cilmelya 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Keep the earth beneath my feet” in Quenya?

A: “Nai i cemen nauva undu talinyat”

L: “May the earth be under my feet”

Middle Earth Ready5lE `B aRt$5 5.DyE `M2& 1Ej%5#Ì1

Analysis

  • Nai = modal vb. “may”. OBS.: As there is no verb “to keep” in Quenya with the intended meaning like in this sentence, nai is used as an alternative  as well as the rephrasing of the sentence.
  • i = def. art. “the”
  • cemen = n. earth, soil, ground
  • nauva = ná+[uva] = vb. to be+[future suffix]. OBS.: Nai constructions are always written in the future sentence.
  • undu = adv. beneath, underneath
  • talinyat = tál+[nya]+{t} = n. foot+[poss. pron. “my”]+{dual marker}
Asked by:FF
David Mondragon
(53 Yávië 1)
Instead of waiting in line several weeks, David had this request answered in 71 hours through FAST LINE

Nai i cemen nauva undu talinyat

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Earth, to which I belong” in Quenya?

A: “Arda, yassë marin”

L: “Earth, in which I reside”

Middle Earth Ready`CuD= hÍE,F t#7T5

Analysis

  • Arda = n. Earth
  • yassë = ya+[ssë] = rel. pron. “that, which”+[locative case suffix]
  • marin = marë+[n] = vb. to reside, to abide+[pers. pron. “I”]
Asked by:tq101
David Mondragon
(52 Yávië 1)
Instead of waiting in line several weeks, David had this request answered in 82 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

Arda yassë marin 1Arda yassë marin 2Arda yassë marin 3Arda yassë marin 4Arda yassë marin 5Arda yassë marin 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “42” in Quenya?

A: “36”

L: “3 dozens and 1/2 (as Quenya uses a duodecimal system)”

Middle Earth Readyöó

Analysis

  • 42 = Simply put as the literal answer shows here, it means 3 dozens and 1/2. Also, in Quenya, number writing is from right to left so one reads “6 3” meaning 3 dozens and 6 units (42)
Asked by:mt-button-small
JB
(19 Yávië 1)
Instead of waiting in line for several months, JB had this request answered in 212 MINUTES with HUGE Tengwar fonts (perfect for tattoos) through Max Tattoo 360

42 A42 B42 C42 D

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “In Middle-Earth we met” in Quenya?

A: “Endoressë vélanelvë”
A: “Endoressë vélanelmë”
A: “Endoressë vélanemmë”

L: “In Middle-earth we meet”

Middle Earth Ready`V2^7R,R y~VjE5$jyR
`V2^7R,R y~VjE5$jt$
`V2^7R,R y~VjE5$t$:

Analysis

  • Endoressë = Endor+[ssë] = n. Middle-Earth+[locative case suffix]
  • vélanelvë = véla+[ne]+{lvë} = vb. to see (in the sense of meet)+[past suffix]+{inclusive pers. pron. “we”}
  • vélanelmë = véla+[ne]+{lmë} = vb. to see (in the sense of meet)+[past suffix]+{exclusive pers. pron. “we”}
  • vélanemmë = véla+[ne]+{mmë} = vb. to see (in the sense of meet)+[past suffix]+{dual pers. pron. “we”}
  • OBS.: Check all the explanation about the uses of inclusive, exclusive and dual “we” at 1st Class Course.
Asked by:FF
Federico Vezzaro
(44 Lairë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Federico had this request answered in 49 hours through FAST LINE

Endoressë vélanelvë vélanelmë vélanemmë

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Let’s not forget we are brothers, the Bear, the Snake. Together we can do more than any one of us ever could” in Quenya?

A: “Áva uenyalë nalvë torni, i Morco, i Lócë. Uo polilvë carë ambë lá ilya we cé pollë.”

L: “Don’t disremember we are brothers, the Bear, the Snake. Together we can do more than each of us possibly could.”

Middle Earth Ready~CyE `M`V5#Ìj$ 5#jyR 1N65%= `B t^6aN= `B j~NaR- `M`N qNj%jyR aE7R `Cw$ j~C `Bj#´ nR a~V qNj°$

Analysis

  • Áva = neg. imperative particle
  • uenyalë = [u]+enyalë = [neg. prefix “un-, in-, not-, dis-“]+vb. to remember
  • nalvë = ná+[lvë] = vb. to be+[pers. pron. inclusive “we”]
  • torni = toron+[i] = n. brother+[plural marker]
  • i = def. art. “the”
  • Morco = n. Bear
  • Lócë = n. Snake, Dragon
  • Uo = adv. together
  • polilvë = polë+[lvë] = mod. vb. can, be able to+[pers. pron. inclusive “we”]
  • carë = vb. to do, to make, to build, to produce
  • ambë = adv. more
  • lá = comparative particle “than”
  • ilya = adj. & n. “each, every, all, whole”
  • we = obj. pron. inclusive “us”
  • cé = uncertainty particle “may be, possibly”
  • pollë = irreg. past tense of mod. vb. can, to be able to
Asked by:X101
Quinn Fox
(36 Tuilë 1)
Instead of waiting in line several months, Quinn had this request answered in 101 hours with EXTRA features through X101

Áva uenyalë nalvë torni, i Morco, i Lócë. Uo polilvë carë ambë lá ilya we cé pollë

Tengwar Fonts choice:
green-elven
Green-elven

Áva uenyalë nalvë torni i Morco i Lócë Uo polilvë carë ambë lá ilya we cé pollë HUGEÁva uenyalë nalvë torni i Morco i Lócë Uo polilvë carë ambë lá ilya we cé pollë HUGE 2

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Solitude” in Quenya?

A: “Eressë”

L: “Solitude”

Middle Earth Ready`V7F,F

Analysis

  • Eressë = n. solitude, loneliness
Asked by:tq101
Mihalitsa Miaoulis
(20 Tuilë 1)
Instead of waiting in line several weeks, Mihalitsa had this request answered in 84 hours with HUGE Tengwar fonts perfect for tattoos through Tattoo Q101

EressëEressë 2Eressë 3Eressë 4Eressë 5Eressë 6

Tengwar Fonts choice:

Q: How do we say “Soldier of the king” in Quenya?

A: “Ohtatyaro i arano”

L: “Soldier of the king”

Middle Earth Ready`Nd1E1EÍ7H `B `C7E5^

Analysis

  • Ohtatyaro = n. warrior
  • i = def. art. “the”
  • arano = aran+[o] = n. king+[genitive case suffix]
Asked by:FF
Mark Trimble
(12 Tuilë 1)
Instead of waiting in line several months, Mark had this request answered in 97 hours through FAST LINE

Ohtatyaro i arano

Tengwar Fonts choice:

Do you want your request answered fast without waiting in line? CLICK!

Fast Line 101 Guide

Do you want more? MUCH MUCH MORE? Then click here!

X101 Guide

tattoo-q101

Looking for something to get inked? Have it PERFECT here!

Tattoo Q101

mt360-long

Have you got an ink appointment TODAY? Are you in a crazy rush? With Max Tattoo 360 you get answered up to 360 MINUTES! Get it NOW!

Max Tattoo 360

By

The Q

Advertisements